Šilėnų pelkėje žydi orchidėjos

Prie Šilėnų kaimo esančioje pelkėje šiuo metu žydi retos ir saugomos lietuviškosios orchidėjos. Šią pelkę jau antrus metus iš eilės, kartu dideliu būriu talkininkų, pavasarį tvarkėme: kirtome pelkėje augančius krūmus bei rovėme jaunas pušeles ir jas išnešėme iš pelkės. Viską darėme dėl čia augančių orchidėjų. Talkos nauda akivaizdi: orchidėjų čia žydi šimtai!

Lietuvoje aptinkami 36 rūšių gegužraibinių šeimos augalai, augantys pelkėse, nesukultūrintose pievose ir miškuose. Beveik visos Lietuvoje natūraliai augančios orchidėjos yra saugomos. Šioje pelkėje auga net 4 skirtingų rūšių retos lietuviškosios orchidėjos, įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Rausvai violetinius žiedus į saulę tiesia raudonoji, dėmėtoji ir plačialapė gegūnės. Jos tarpusavyje pakankamai panašios, net botanikams jas atskirti kartai didelis iššūkis. Geriausias laikas išvysti šias žydinčias retenybes – nuo birželio vidurio iki liepos vidurio

Be šių trijų orchidėjų rūšių, ši pelkė – vienintelė vieta Neries regioniniame parke, kurioje galima pamatyti ir ypatingai retą – gelsvąją gegūnę. Visoje Lietuvoje yra tik 25 vietos, kuriose auga šios rūšies orchidėjos. Nuo kitų orchidėjų gelsvosios gegūnės aiškiai skiriasi žalsvai gelsvais ar beveik baltais žiedais, kadangi jos neturi specialaus pigmento, kitų orchidėjų žiedus dabinančių rausvomis ar violetinėmis spalvomis. Paprastai jų žiedynus sudaro net 50 – 80 žiedų! Gelsvosios gegūnės geriausiai jaučiasi ir gausiausias populiacijas sudaro būtent tokiose kaip ši šaltiniuotose žemažolėse viksvinėse žemapelkėse.

01 orchid
02 orchid
03 orchid
04 orchid
05 orchid
06 orchid
07 orchid
08 orchid
09 orchid