Šį šeštadienį – paskutinė proga pažinti tradicinę pastatų puošybą

tradicines puosybos projektas FINALRugsėjo 19 d. Mozūriškių km. (Zujūnų sen., Vilniaus raj.) 10.30 val. organizuojamos visiems atviros, nemokamos kūrybinės dirbtuvės. Registracijos nėra, į užsiėmimą priimami visi norintys. Jo metu bus pristatomi pagrindiniai tradicinės Vilniaus apylinkių pastatų puošybos principai, čia vyravusi ornamentika ir senosios puošybos pavyzdžiai. Gausiai vizualine medžiaga iliustruotos teorinės žinios apie puošybos subtilybes bus iškart išbandomos praktiškai – prisiliečiant prie medžio ir kuriant tradicinę stogo kraigo puošybos detalę – lėkį.

Šios, jau paskutinės kūrybinės dirbtuvės organizuojamos kaip dalis Neries regioninio parko direkcijos vykdomo projekto „Tradicinė Vilniaus apylinkių pastatų puošyba“. Jau antrus metus vykstančio projekto metu iš viso bus papuošta 11 pirkių – penkios 2014 m. ir šešetas – šiemet. Projektas vykdomas norint paskatinti naujuosius Vilniaus apylinkių sodybų savininkus perimti, o senuosius – nepamiršti šio krašto kaimų medinės architektūros kūrėjų iš kartos į kartą sukauptos ir perduodamos patirties.

Iki šių metų spalio vidurio virš šešių regioniniame parke esančių gyvenamųjų namų langų susirangys mediniai žalčiukai ar „pražys“ stilizuotos tulpės, o stogus papuoš ornamentuotos vėjalentės ir lėkiai. Kai kurių sodybų langai pasidabins ir dailiomis langinėmis.

Visą šią puošybą nuo birželio pradžios gamino nagingi VšĮ „Lobių dirbtuvės“ meistrai ir kultūros paveldu besidomintys moksleiviai, savanoriai, neįgalieji, vietos bendruomenių nariai ir visi kiti, panorę dalyvauti projekte. Tradiciniais šių vietų ornamentais išpjaustyti, galiausiai nušlifuoti ir nudažyti, visi pagaminti puošybos elementai bus pritaisyti prie senųjų, rekonstruotų ar naujai pastatytų medinių gyvenamųjų namų Šilėnų, Grabijolų ir Malavolės kaimuose.

Visos šio projekto veiklos tiek sodybų savininkams, tiek dalyviams – nemokamos, nes jas finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Neries regioninio parko direkcija ir VšĮ „Lobių dirbtuvės“. Daugiau informacijos apie projektą galima rasti interneto svetainėje www.neriesparkas.lt, telefonu 8 645 84683 arba el. paštu: karolina@neriesparkas.lt.

Parengė: Karolina Tamašauskaitė, Neries regioninio parko kultūrologė