Plukių žydėjimo šventėje dalyvius pasitiko žiedų jūra ir vasariška šiluma

Neries regioniniame parke gegužės 1 dieną į Plukių žydėjimo šventę susirinko gausybė gamtos bičiulių. Vieno turtingiausių ir seniausių Dūkštų ąžuolyno pašonėje vyko renginys skirtas susipažinti su itin slaptą gyvenimą gyvenančiomis saugomomis parko rūšimis – niūriaspalviu auksavabaliu, didžiąja miegapele ir nakties sklandūnais šikšnosparniais bei pačia sengire ir joje vykstančiais procesais. „Džiaugiamės, kad ši šventė tampa puikia proga susitikti visiems prisidedantiems prie parko biologinės įvairovės išsaugojimo – mokslininkams tyrinėjantiems ąžuolyno turtus, miškininkams, kurie atlieka gamtotvarkos darbus, vietos bendruomenei ir parko lankytojams“ – visiems dalyvavusiems nuoširdžiai dėkojo Neries regioninio parko patarėja Vaida Olšauskytė-Skorupskienė.

Aktyvaus laisvalaikio mėgėjai turėjo galimybę sudalyvauti net 6 pažintiniuose žygiuose. Parko gidas Saulius Pupininkas visus norinčius (džiugu, kad sudalyvavo apie 150 žygeivių!) kvietė pažinti ir tyrinėti išraiškingą Dūkštos upės slėnį. Paukščius geriau pažinti nusiteikusius lankytojus į turus lydėjo patyręs Ornitostogų gidas Antanas Petraška – dalyviams pavyko pamatyti ir apžiūrėti parko puošmeną smaragdinį žveją profesionalą su žuvele snape – tulžį. Į paslaptingo ir raizgaus grybų pasaulio pažinimo labirintus su edukatore, grybų eksperte Aurelija Plūke leidęsi dalyviai galėjo susipažinti su gausybe retenybių, kurių išlikimas itin priklauso nuo senų brandžių miškų išsaugojimo.

_K9A2928
_K9A2938
_K9A2955
_K9A2974
_K9A2984
_K9A2997
_K9A3046
_K9A3139
20240501_101047
20240501_110241

Gamtos fotografas Marius Čepulis ir Sengirės fondo valdybos narys Mindaugas Lapelė vienas kitą papildydami pasakojo apie egzistuojančius svarbius tarprūšinius ryšius ir dažnai egoistišką mūsų, žmonių, kaip dominuojančios rūšies elgseną gamtos atžvilgiu. Nors vis dar gajus skirstymas į gerus – blogus, naudingus – žalingus – tačiau turime suprasti, kad gamtoje kenkėjai neegzistuoja. Tai mes žmonės sukuriame vienoms rūšims išskirtines sąlygas – pavyzdžiui savo patogumui sodiname plantacinius, neįvairiarūšius eglynus, sudarome palankias sąlygas karaliauti žievėgraužiams tipografams, o paskui juos kaltiname, nors jų populiacijos sprogimas tėra mūsų pačių veiksmų pasekmė.

Šventės erdvėje vyko įvairios edukacijos, norintys galėjo išmėginti rankų stiprumą inkilų didžiosioms miegapelėms gamybos dirbtuvėse, susipažinti su miškininko Mindaugo Ilčiuko daug metų kruopščiai rinkta didžiausia Lietuvoje paukščių plunksnų kolekcija! Skautai mokė išgyvenimo gamtoje paslapčių, saugomų teritorijų produkto ženklo turėtojai pažindino su tradicinių amatų subtilybėmis, o vietos šeimininkai Mantas ir Greta Motiejūnai lepino svečius gurmaniškais dažniausiai iš vietos ūkininkų produkcijos ruošiamais patiekalais.

Plukių žydėjimo šventėje dalyvavo per 600 svečių, o vien tik Dūkštos pažintiniame take skaičiuotuvas užfiksavo beveik 1500 žygeivių – tad galime tik spėti koks įspūdingas bendras visame parke šią gražią vasarišką dieną apsilankiusiųjų skaičius. „Didžiuojamės Neries regioninio parko komandos ilgamečiu darbu, kuris įrodo, kad net ir prie didmiesčio esantis, itin gausiai lankytojų lankomas parkas gali būti tikras gyvybės lopšys ir prieglobstis tokioms retoms ir visos Europos mastu saugomoms rūšims“ – kalbėjo Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos vadovas Paulius Čeponas.