Pamokos gamtoje vyksta net spiginant šalčiui

Jei paspaudus tikram žiemiškam ššaltukui užsuktumėte į šalia sostinės esantį Neries regioninį parką, nustebtumėte snieguotame miške pamatę ne tik laukinių žvėrių pėdsakus, bet ir pulką krykštaujančių vaikų. Vietoje kompiuterių, išmaniųjų telefonų ir pasivaikščiojimų po pramogų ir prekybos centrus, šie 8-13 metų vaikai pasirinko kitokį žiemos atostogų laisvalaikį – gamtos pažinimo pamokas. Jas, pavadintas “Gamtos mokykla”, jau antrus metus organizuoja Neries regioninio parko direkcija.

a20170105_100742

Vieną kartą per sezoną (4 kartus per metus) vykstančios visos dienos gamtos pamokos juose dalyvaujantiems vaikams yra nemokamos. Visas išlaidas parko direkcija finansuoja už savanoriškus parko lankytojų bilietus surinktomis lėšomis. Į kiekvieną gamtos pažinimo pamoką susirenka 20-30 vaikų grupė, kuri visą dieną praleidžia gamtoje žaisdami patyriminius žaidimus ir atlikdami įvairias užduotis. Tokių užsiėmimų populiarumas didelis –  internete paskelbus registraciją, grupė užsipildo per porą valandų.

a20170105_111708

Nuo noro pažinti gamtą nei vaikų, nei jų tėvų neatbaido net ir itin žemos temperatūros. Šiemet, sausio 5-ąją, lauke spigino 14 laipsnių šaltis (meteorologų duomenis, jutiminė temperatūra buvo net – 20 C °). “Nors artimieji mus gąsdino, kaip jūs leisit vaiką per tokį šaltį, labai džiaugiuosi, kad nepaklausiau!” – atviravo viena iš Gamtos mokyklos dalyvių mamų.

a20160106_132748

Jai pritaria ir vienas iš pamokų organizatorių, gamtos gidas Saulius Pupininkas: “Pernai gamtos pamokos vyko esant –22 C° tempratūrai. Išš miško visi grįžome ne sušalę, bet sušilę!”. Būnant gamtoje tokiomis šaltomis oro sąlygomis, sukuriama dienos programa, kurioje kuo daugiau aktyvių žaidimų. Kai nežaidžiama, vis vien judama – vaikai žygiuoja, ieško gyvūnų pėdsakų. Ir, žinoma, mokosi užkurti juos suššildysiantį laužą. “Dar nė karto negavome tėvų atsiliepimo, kad po tokios dienos gamtoje vaikas susirgtų” – kolegai antrino parko gidė Karolina Tamašauskaitė.

a20160106_111608

Netgi priešingai – parko darbuotojai mano, kad mokymąsis pažinti gamtą visokiu oru: šaltu, lietingu, karštu ir saulėtu, grūdina ir stiprina vaikus. Be to, tokia diena gamtoje ne tik suteikia daug žinių apie tikrąjį gamtos pasaulį, bet ir didina pačio vaiko pasitikėjimą savo jėgomis. Įveikę kelių kilometrų žygį, palietę šaltį, išmokę susikurti laužą ar atpažinę pėdsakus sniege vaikai pasijunta tvirtesni ir drąsesni. Ir nebe taip baiminasi dažnai neteisingai, su įtarimu ar baime suaugusiųjų, ypač miesto gyventojų, piešiamo gamtos pasaulio.

a20160106_144504

Tuomet, kai visuomenėje stiprėja nuomonė apie vis mažesnį vaikų fizinį aktyvumą, jų nenorą būti ir žaisti gamtoje, Neries regioninio parko Gamtos mokykla paneigia šį mitą. Vaikai noriai įsitraukia į veiklas ir, sudalyvavę kartą, vėl ir vėl grįžta kitiems užsiėmimams.  Svarbiausia, kad jų tėvai be baimės, su pasitikėjimu žvelgtų į vaikų norą tyrinėti ir nesistengtų vaikų pernelyg nuo visko “apsaugoti”. “Kad leistų vaikams būti vaikais” – šypsosi parko ornitologas, vienas iš Gamtos mokyklos organizatorių Gintaras Malmiga. “Gera matyti, kaip vaikai džiaugiasi paprastais, gamtoje sutinkamais dalykais. Jiems tai – maži stebuklai. Svarbu skatinti šį žingeidumą ir padėti jiems pažinti nepaprastą gamtos pasaulį”.

a20160106_151948