Žygeivis atrado retą, Lietuvos raudonosios knygos grybą

Šį savaitgalį Neries regioniniame parke vykusio žygio metu žygeivis Linas Simutis atrado retą ir saugomą grybą – raukšlių kopūstalvį (lot. Sparassis crispa). Šis keistos formos grybas buvo pastebėtas kairiajame Neries krante, netoli Paneriškių regyklos. Tai ketvirtoji raukšliaus kopūstgalvio radavietė Neries regioniniame parke.

Raukšlius kopūstgalvis yra įtrauktas į Lietuvos raudonąją knygą. Stambūs, net iki 40 cm skersmens išaugiantys vaisiakūniai yra panašūs į žiedinį kopūstą arba į koralą su plokščiomis, tankiai išsidėsčiusiomis garbanotomis šakutėmis. Paprastai šie grybai vaisiakūnius išaugina vėlyvą vasarą ar rudenį. Šis, rastas gruodžio 1-ąją dieną, jau buvo sušalęs.

Raukšliai kopūstgalviai auga storų pušų kamienų pamatinėje dalyje ar šalia kamienų, ant negyvų ir mirštančių šakų. Taip pat gali išaugti ir šalia stambių pušų kelmų.

Lietuvoje žinoma tik apie 30 šio grybo radaviečių. Pagrindinė grėsmė šiai grybų rūšiai – senų pušynų kirtimas.

Tai ne pirmas kartas, kuomet Neries regioninio parko direkcijos organizuotų žygių metu yra atrandamos naujos retų ir saugomų grybų radavietės. 2015 metų pavasarį, sengirėje prie Bražuolės žygio dalyviai surado itin retą grybą – paprastąjį taukių (lot. Sarcosoma globosum). Daugiau nei 30 metų buvo manoma, jog ši rūšis Lietuvoje visiškai išnyko. Pirmąkart šie grybai Lietuvoje vėl buvo rasti 2008 metais, o 2015 metai žygeivių atrasta radavietė šalyje buvo vienuolikta.

Neries regioninio parko teritorijoje randama 450 grybų rūšių. Iš jų 22 rūšys yra retos ir saugomos: ąžuolinė kepena, korališkasis trapiadyglis, paprastasis taukius, kuokštinė grifolė ir kt. Dūkštų ąžuolyne rasti kuokštinis sėdis, ąžuolinis skylenis ir krokinis minkštenis yra reti visoje Europoje ir aptinkami tik ant senų stambių ąžuolų.