Neries regioniniame parke nuslinko Buivydų piliakalnio šlaitas

Rugpjūčio 27 dieną Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcija inicijavo susitikimą su Kultūros paveldo departamento specialistais, kurio metu buvo apžiūrėtas Neries regioniniame parke į Dūkštos upę nuslinkęs Buivydų piliakalnio šlaitas. Kultūros paveldo departamento atstovai įvertinę susidariusią situaciją, priims tolimesnius sprendimus ieškant galimų būdų piliakalnio šlaito tvirtinimui bei susidariusios Dūkštos upės patvankos šalinimui. Apžiūros metu pastebėtas kitas didelis įtrūkimas, iš kurio galima spręsti, kad dar viena šlaito dalis netrukus taip pat gali nuslinkti.

Nors ir nelauktas, šis gamtinis įvykis suteikia unikalią galimybę giliau pažinti piliakalnio istoriją ir geologiją. Nuslinkęs smėlis atvėrė naujus sluoksnius, kurie gali padėti archeologams ir geologams atrasti dar daugiau vertingų radinių ir informacijos apie istorinę praeitį, vertybes šioje vietovėje.

„Piliakalniai – ne tik svarbūs mūsų istorijos ir kultūros paminklai, bet ir jautrios gamtos teritorijos, kurias reikia ypatingai saugoti. Buivydų piliakalnio atvejis mums primena apie piliakalnių šlaitų jautrumą ir trapumą. Šios vietovės dažnai yra pažeidžiamos dėl žmonių neatsakingo vaikščiojimo, natūralių erozijos procesų bei kitų veiksnių, kurie gali negrįžtamai paveikti jų struktūrą. Dėl šios priežasties būtina kelti visuomenės sąmoningumą –  lankytojams svarbu laikytis nustatytų takų ir žymėjimų, vengti vaikščioti ant šlaitų, kad būtų išvengta papildomos erozijos ir jų pažeidimo, taip pat ir dėl pačių žmonių saugumo. Tik tinkamai prižiūrint ir laikantis rekomendacijų, galime išsaugoti šiuos istoriniu ir gamtiniu požiūriu vertingus objektus ateities kartoms“, – sako Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos vadovas Paulius Čeponas.

Lietuvos archeologai, gamtosaugos specialistai ir vietos bendruomenės glaudžiai bendradarbiauja, siekdami apsaugoti šiuos unikalius paminklus. Tik atsakingas lankymas ir supratimas, kad piliakalnių šlaitai yra jautrios vietovės, leis išlaikyti jų grožį ir autentiškumą dar daugelį metų. Kviečiame visus gamtos ir istorijos mylėtojus prisidėti prie šių vertybių išsaugojimo – rūpintis mūsų krašto paveldu yra kiekvieno iš mūsų atsakomybė.