Dūkštų ąžuolyne pražydo orchidėjos

Azuolynas 12Įsibėgėjant vasarai Dūkštų ąžuolyne pražydo lietuviškos orchidėjos – aukštosios gegūnės. Palei ąžuolyne esantį pažintinį taką balsvai violetinius žiedus į saulę tiesia jų keli šimtai. Dažniausiai jos auga pavieniui, tačiau vienoje vietoje jų itin daug – tikra orchidėjų pievelė. Atradę jas, šiukštu neskinkite, tačiau apžiūrėkite jų žiedus iš labai arti (kelių centimetrų atstumu). Ar gi jos ne nuostabios? Aukštosios gegūnės – daugiamečiai, 50 – 90 cm, o kartais net iki 120 cm aukščio užaugantys augalai. Jos vienintelės iš Lietuvoje aptinkamų orchidėjų auga ne pelkėse ar pievose, o drėgnuose lapuočių miškuose, nes puikiai pakenčia pavėsį.

Jei eidami pamatėte žydinčią orchidėją, vadinasi jums labai pasisekė, nes tapote jau šešerius metus trukusio jos vystymosi liudininku. Aukštosios gegūnės dauginasi sėklomis. Antroje vasaros pusėje subrendusios sėklos nukrenta ant žemės ir sudygsta kitų metų pavasarį. Tačiau sudygusi, ji būna po žeme ir laukia, kol į sėklų vidų įsiskverbia specifinis grybas. Šis grybas pirmus kelerius metus aprūpina po žeme esančias sėklas maisto medžiagomis. Tačiau pirmasis orchidėjų lapas išdygsta tik po 3 – 4 metų. Pirmą kartą jos pražįsta tik po šešių ar net daugiau metų! Suaugusios orchidėjos gali nutraukti mitybinius ryšius su grybais ir augti savarankiškai. Susidarius nepalankios sąlygos, šie ryšiai vėl atsinaujina.

Lietuvoje aptinkami 36 rūšių gegužraibinių šeimos augalai, augantys natūraliose pievose, pelkėse ir miškuose. Beveik visos Lietuvoje natūraliai augančios orchidėjos yra saugomos.