Renginys„2 RATU: DŪŠELĖS“ spalio 10 d., šeštadienį, Karmazinų pilkapyne.

Plakatas pataisytas2Lietuvoje kasmet vis labiau augant susidomėjimui savo šalies kultūros paveldu, aplink mus vis dar galima rasti daugybę dažnam nepažintų praeities kultūrų pėdsakų. Turbūt vienas iš tokių – pilkapynai, senosios baltų genčių laidojimo vietos. Spalio 10 d., šeštadienį, vyksiantis renginys „2 RATU: DŪŠELĖS“ pakvies į vieną iš tokių vietovių – prie Vilniaus esantį Karmazinų pilkapyną.

Neries regioniniame parke vyksiančiame išskirtiniame renginyje susipins skirtingos meninės veiklos. Jomis bus pasakojama vietovės istorija, supažindinama su senovės lietuvių laidojimo papročiais bei senaisiais pomirtinio gyvenimo tikėjimais.

Vedliais šioje kelionėje taps Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“. 18.30 val. renginyje įvyks jų naujos muzikinės – mitologinės dramos „Dūšelės“ premera. Kaip teigia grupės “Skylė” vedlys ir kūrinio autorius Rokas Radzevičius, tai – “menamo siužeto jungiamas mistiškas kūrinys apie pomirtinę sielų kelionę tarp šiapus ir anapus”. “Dūšelių” programa buvo sukurta remiantis senoviniais lietuviškais apeiginiais mirusiojo palydėjimo tekstais, pasakų įvaizdžiais, mitologija ir archeologiniais tyrimais apie pilkapių pylimo tradiciją.

Renginyje atgims ir ugnies, šviesos motyvas, itin reikšmingas senojoje baltų genčių laidosenoje. 20 val. šią kultūros paveldo vietovę nušvies 35 objektų šviesos instaliacija „Gyvata“, sukurta šviesos menininko Lino Kutavičiaus. Prasidėjusi nuo Karmazinų pilkapyno vartų ir pasibaigusi Neries upės tėkmėje, šviesos instaliacija ne tik nuteiks medidatyviam paveldosauginės erdvės apmąstymui, bet ir netiesiogiai komentuos Neries upės ir Rytų Lietuvos pilkapynų sąsają.

Instaliacija „Gyvata“ dalyvius atves į specifinę šešėlių ir upės almėjimo suformuotą erdvę. Joje aktorius ir skaitovas Petras Venslovas skaitys rinktines Justino Marcinkevičiaus (1930-2011) eiles. Poetinė kelionė į mirties ir gyvenimo sankirtą leis pajusti šios vietos ypatingumą bei permąstyti asmens, tautos ir kultūros tęstinumą ir kaitą.

Renginys „2RATU – DŪŠELĖS“ skirtas metų rato lėtam užvėrimui ir beprasidedančio ypatingo – vėlių – laiko įprasminimui. Pusiau juokais, pusiau rimtai organizatoriai tikina, kad nežinantiems „pilkapio“ žodžio reikšmės ar jį painiojantiems su piliakalniu – dalyvauti renginyje „2RATU: DŪŠELĖS“ tiesiog būtina! Juk šio renginio tikslas – supažindinti su Rytų Lietuvos pilkapių kultūra ir padėti „pajusti“ šios kultūros paveldo vietos dvasią.

„Savimi išgyventi kultūros dinamiškumą bei cikliškumą ir pabandyti bent trumpam ištrinti mentalinę ribą tarp „dabarties“ ir „paveldo“, „mūsų“ ir jų, „protėvių“, – tokia šio renginio siekiamybė“ – teigia organizatoriai.

Visos renginio veiklos – nemokamos! Įėjimas turintiems ar įsigijusiems Saugomos teritorijos lankytojo bilietą, kainuojantį vos 1€. Bilietais bus prekiaujama renginio vietoje.

Smulkesnė informacija: Tel. +370 645 84683, karolina@neriesparkas.lt
Renginio puslapis facebook-e

Renginio organizatorius: Neries regioninio parko direkcija
Renginio rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, UAB „Lietpak“, Vilniaus rajono savivaldybė,
Partneriai: Nepriklausomybės kovų šaulių kuopa, MPB „Geležinis vilkas“
Informaciniai rėmėjai: www.15min.lt, www.bernardinai.lt, www.alfa.lt

KAIP ATVYKTI? Renginys vyks Karmazinų pilkapyne, Neries regioniniame parke. Renginio vieta žemėlapyje

SVARBU! Automobilius statysime keli šimtai metrų iki renginio vietos, tad prašome įsivertinti šį atstumą ir į renginio vietą atvykti anksčiau – tam, kad spėtumėte pasiekti renginio vietą iki koncerto pradžios.

Vykstantiems iš Vilniaus: važiuokite pro Pilaitę arba Avižienius Kernavės link. Įvažiavus į Dūkštų miestelį, už 500 metrų pamatysite į kairę rodančią krypties rodyklę „Karmazinų pilkapynas“. Tai ir yra renginio vieta. Pasukę į šį keliuką, vadovaukitės savanorių nurodymais dėl automobilių statymo vietų.

Vykstantiems iš Kauno: važiuojant automagistrale Vilnius-Kaunas, ties Vieviu išsukite į kelią nr. 108 (kryptis – Kernavė, Maišiagala). Važiuokite apie 15 km, visąlaik laikydamiesi Maišiagalos krypties. Įvažiavus į Dūkštas, sankryžoje ties bažnyčia važiuokite tiesiai (Vilniaus kryptis). Už 200 m pamatysite į dešinę rodančią krypties rodyklę „Karmazinų pilkapynas“. Tai ir yra renginio vieta. Pasukę į šį keliuką, vadovaukitės savanorių nurodymais dėl automobilių statymo vietų.