Šimtų savanorių prižiūrima Šilėnų pelkė – nykstančių rūšių namai

Vasaros pradžia Neries regioninio parko garsioje Šilėnų pelkėje lietuviškųjų orchidėjų žydėjimo metas, tiesa, šiemet dėl šiltų orų viskas vyksta anksčiau ir greičiau. Šilėnų pelkėje aptinkamos net 8 jų rūšys, tarp kurių retos ir nykstančios: dvilapis purvuolis, dėmėtoji, gelsvoji bei plačialapė gegūnės įrašytos į Raudonąją knygą. Šios augalų rūšys dažniausiai įsikuria šarmingų žemapelkių buveinėse, rečiau tarpinėse pelkėse ir liūnuose, šaltiniuotose pelkių buveinėse, šlapiose pievose. Tai šviesiamėgiai augalai, jautrūs aukštaūgių augalų konkurencijai.

Silenu pelke 01
Silenu pelke 02
Silenu pelke 03
Silenu pelke 04
Silenu pelke 05
Silenu pelke 06
Silenu pelke 07
Silenu pelke 08

Šilėnų pelkėje yra išskirtos šios EB svarbos buveinės – 7230 Šarmingos ir 91E0 Aliuviniai miškai. Šarmingos žemapelkėse vyrauja viksvų ir žaliųjų samanų bendrijos, susiformavusios įmirkusiose dirvose nuolatos maitinamų gruntinių ir iš apypelkio atitekančių, kalkingų vandenų. Dėl specifinių sąlygų, šiose buveinėse auga ne tik niekur kitur neaptinkami augalai, bet ir gyvena retos gyvūnų rūšys. Be lietuviškų orchidėjų Šilėnų pelkėje randamos ir tokios saugomos rūšys kaip pūstoji, mažoji ir keturdantė suktenės. Taip pat čia skraido retas Lietuvoje drugys – auksuotoji šaškytė, kurių paplitimas Lietuvoje apribotas jų mitybiniais augalais – pievinėmis miegalėmis.

Didžiausią grėsmę pelkėje aptinkamoms gamtinėms vertybėms kelia hidrologinio režimo pokyčiai, pelkės sausėjimas, kurį dar labiau paskatina apaugimas nendrynais ir krūmynais. Seniau pelkės buvo palaikomos jas ekstensyviai ganant, tačiau žmonėms vis mažiau užsiimant gyvulininkyste, toks pelkių palaikymo būdas tampa vis sudėtingesnis, todėl atėjus laikui reikia įsikišti ir žmogui. Neries regioniniame parke jau nuo 2016 metų dalyje Šilėnų pelkės vykdomos talkos kurių metu savanorių pagalba yra šienaujamos pelkėje ataugančios nendrės bei šalinama sumedėjusi augmenija, kuri išgabenama arba sukraunama į krūvas, vėlesniam išvežimui sulaukus žiemos įšalo.

„Džiaugiamės, kad turime tokius bičiulius kaip „Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas“, su jų ir šimtų savanorių pagalba per 2023 metus buvo sutvarkytas rekordiškai didelis, net 8 ha Šilėnų pelkės plotas, todėl šiais metais, anksčiau neįžengiamose nendrėmis apaugusiose vietose, jau galime grožėtis retųjų orchidėjų žiedais.“ – sako Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos ekologė Justyna Barščevska. Kova su nendrėmis nėra greitas procesas, tai kantrybės reikalaujantis darbas, bet tikime, jog kartu mes galime daugiau, o po kurio laiko ištisa Šilėnų pelkė žydės ne šimtais, o tūkstančiais orchidėjų žiedų, banguos pievinių miegalių jūros, o jose plazdės daugybė retųjų auksuotųjų šaškyčių.