Rugsėjo 16 dieną kviečiame atvykti į Lankytojų centrus

 2022 m. Europos paveldo dienų tema – tvarus paveldas – dar kartą primena mums apie paveldo ilgaamžiškumą. Šimtmečius šalia mūsų esantis paveldas – pats geriausias tvarumo pavyzdys, įkvepiantis mokytis iš jo, ypač šiais laikais, kai perteklinis vartojimas kelia grėsmę Žemei. Išsaugoti, restauruoti kultūros paveldo objektai kelia pasididžiavimą, suteikia įkvėpimo ir vilties, kad visuomenėje formuojasi atsakingas požiūris į kultūrinį palikimą.

Pastaraisiais dešimtmečiais vis labiau kalbama apie būtinybę gelbėti planetą, pertvarkant ekonomiką, žmonų įpročius, mąstymą, vartojimą pagal tvarumo principus. Čia bene geriausias pavyzdys paveldas. Jis jau savo prigimtimi yra tvarus. Paveldo objektai, jei teisingai prižiūrimi, stovi šimtus metų. Iš jų dabartinei visuomenei yra ko pasimokyti. Rinkdamiesi senųjų pastatų išsaugojimą, jų pritaikymą dabarčiai, prikėlimą naujam gyvenimui, mes prisidedame prie tvarios visuomenės kūrimo principų.

Tvarumo tema yra susijusi ir su aplinkos pokyčiais, Europos kultūros paveldo įvairove ir Jungtinių Tautų tvaraus vystymosi tikslais iki 2030 m. Prisidedant prie šių bendrų tikslų EPD renginių tikslas – akcentuoti tęstinumą, mokymąsi iš tradicijų, tai kartu ir siekis tapti draugiškesniems aplinkai, suvokti, kaip prie tvaresnės ateities prisideda kultūros paveldo išsaugojimas.

Tvarus paveldas skatina labiau vertinti ir gamtos paveldą, juk visos natūralios medžiagos paveldui atkeliauja būtent iš gamtos. Tvarus paveldas ragina atsigręžti ir į atsakingo turizmo vaidmenį bendruomenės tradicijų ir kultūrinės raiškos tęstinumui, paramą vietos bendruomenėms ir ekonomikai.

Kiekviename regioniniame parke atrasime sėkmingai naujoms funkcijoms pritaikytą kultūros paveldą. Regioninių parkų lankytojų centruose esančios ekspozicijos yra puiki galimybė supažindinti su sėkmingomis objektų atgimimo istorijomis, lankomais objektais, gamtos ir kultūros paveldo vertybėmis, išskirtine parko verte. Rugsėjo 16 d. kviečiame lankyti Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų lankytojų centrus nemokamai! Nepraleiskite progos, susipažinkite su mus supančiomis vertybėmis.

Idėja pradėti rengti paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metai. Jos iniciatorius buvo Prancūzijos kultūros ministras Jack Lang.Per keletą metų šis renginys išplito po daugelė vakarų Europos šalių ir pasidarė toks populiarus, jog nuo 1991 m. Europos Tarybai iniciavus ir parėmus Europos komisijai, visoje Europoje imta rengti Europos paveldo dienas. Lietuva prie „Europos paveldo dienos“ programos prisijungė 1994 m.