Plukių žydėjimo šventė 2025

Plukių žydėjimo šventė kviečia išsaugoti Nerį „nesutvarkytą“

2025 m. gegužės 1 d. Neries regioninis parkas vėl kviečia į tradicinę Plukių žydėjimo šventę Bradeliškių kaime, Vilniaus rajone! (restorano „Food in the Wood“ pievoje)

Renginio įėjimas – 1€ kainuojantis Neries regioninio parko lankytojo bilietas.

Šiemet šventės tema – Neris: joje saugomos vertybės ir teisė išlikti „nesutvarkytai“ su savo vingiais, sraunumomis ir retomis rūšimis. Ar žinojote, kad Europoje Neris yra išlikusi VIENINTELĖ natūrali tokio dydžio lygumų upė, turinti laisvą susisiekimą su jūra?

Renginys kaip ir kasmet bus gausus įdomių veiklų – dalyvių lauks įtraukiantys pranešimai, įvairios edukacinės veiklos ir aktyvūs žygiai, supažindinantys su kerinčiai turtingu Neries upės pasauliu ir jos gyventojais. Renginio partneriai „Sengirės kinas“ pristatys vizualiai stulbinančią dokumentinę odisėją – filmą „Upė“. Tai nuostabus pasakojimas apie tai, kaip upės formavo mūsų planetos kraštovaizdžius ir žmonijos istoriją. Filmą įgarsino „Oskarų“ apdovanojimų nominantas Willem Dafoe, žymi roko grupė „Radiohead“ ir Australijos kamerinis orkestras.

Pradžia 11 val.: šventę atidarys muzikos garsais nuspalvinsiantis Vievio meno mokyklos moksleivių koncertas.  Po jo pranešimai pakvies pasinerti į gilesnį Neries upės pažinimą. Sužinosite, kokią įtaką upių ekosistemai daro žmogaus veikla, o svarbiausias klausimas ar išsaugosime Neries karalienes lašišas, skersnukius, tarp akmenų besislapstančius kūjagalvius, kitus retus nuo sraunumų priklausomus gyventojus?

11:30- 12.10 val. Laurynas Jukna “Laivyba Neryje: rizikos ir grėsmės” geografas VU chemijos ir geomokslų fakulteto docentas ir mokslų daktaras kvies diskutuoti apie  Neries upės kelio išbraukimą iš valstybės reikšmės vandens kelių sąrašo, kodėl tai būtina? Pranešimo metu bandysime atsakyti į klausimą dėl laivybos Neries upėje perspektyvų. Giliau pažvelgsime į rizikas ir grėsmes, susijusias su laivybos kelio įrengimu. Apžvelgsime užsienio šalių praktikas ir laivybos Neryje idėjos entuziastų nutylimus faktus.

12:10-12:50 val. Mindaugas Lapelė „Nemunas – gyvybės upė” – gamtos mokslų daktaras, ilgametis Dzūkijos nacionalinio parko botanikas, fondo „Nemunas 2.0“ ambasadorius per pasakojimą apie Nemuną atskleis visų mūsų upių svarbą. „Ne veltui sakoma, kad Lietuva yra Nemuno šalis – net nesvarbu, ar jūs gyvenate prie Nemuno, Neries ar bet kurio kito Nemuno intako, todėl čia norėčiau naudoti daugiskaitą – Nemunai. Ir tie Nemunai teka ne tik per mūsų kraštovaizdžius, bet ir per mūsų gyvenimus – mūsų krašto geologinę praeitį, pirmųjų mūsų krašto gyventojų likimus, istoriją, kultūrą ir be abejonės mūsų gamtą. Ir mūsų tikslas, kad tie, kurie ateis rastų Nemuną ir kitus Nemunus geresnius, nei mes radome. Apie tai ir kalbėsime – apie lemtingus istorijos lūžius ir kovas prie Nemuno ir dėl Nemuno, apie vieną svarbiausių Europoje gyvybės kelių ir kuo jis mums visiems svarbus, ir apie mūsų atsakomybę už Nemunus“, – sako M. Lapelė.

12:50 – 13:20 „Kaip Neris Nemuną surado arba Neries upės ir slėnio raidos istorija trumpai” doc. dr. Ričardas Skorupskas – VU goemokslų instituto docentas ir mokslų daktaras pasakos apie tai, kad Neries upė ir jos slėnis, toks, kokį jį matome dabar, formavosi ne mažiau kaip 12 tūkst. metų!  Į šį lėtą procesą pamėginsime pažvelgti „suspaustoje“ laiko skalėje išryškindami pagrindinius upės formavimosi etapus, procesus, priežastis, kurios lėmė dabartinę upės vagos konfigūraciją geomorfologiniu, ekologiniu, bei kultūriniu požiūriu vertingiausioje jos atkarpoje. 

13:20- 13:50 val. Algirdas Kaupinis „Neries ir jos intakų žuvys ir jų ekologinės nišos“ Kas yra Neries upė žuvims? Kokios žuvys čia gyvena ir koks jų santykis su upės ekosistema? Pranešime taip pat bus kalbama apie antropogeninį poveikį žuvų bendrijoms bei grėsmes jų buveinėms.

13:50 – 14:20 val. Rita Grinienė „Kad upės būtų tyros! Maistas ir upės“ Baltijos aplinkos forumo direktoriaus pavaduotoja Rita Grinienė kalbės apie tai, kaip mūsų maistas lemia upių būklę, kaip Lietuvoje auginamas maistas. Taip pat bus pristatomi reprezentatyvios visuomenės apklausos rezultatai – kaip užauginto maisto nori lietuviai?

16:00-17:15 val. „Sengirės kinas“ filmo „Upė“ peržiūra. Per visą žmonijos istoriją upės formavo ne tik žemės paviršių, bet ir mūsų kelionių kryptis, kultūrą bei vaizduotę. Pasitelkdamas įspūdingą šiuolaikinę kinematografiją ir palydovinį filmavimą, dokumentinis filmas „Upė“ kviečia leistis į stulbinančią kelionę laiku net šešiuose žemynuose – nuo kalnų viršūnių iki vandenynų. Upės čia atskleidžiamos iš dar nematytų perspektyvų, jų didybė ir laukinė prigimtis perteikiama per vaizdo, muzikos bei Willem Dafoe įgarsinto poetiško pasakojimo dermę. Tai hipnotizuojantis, bet ir apie šių gyvybės arterijų trapumą ir būtinybę jas saugoti primenantis kūrinys.

„Sengirės kinas“ – tai naujas kiną ir edukaciją ekologijos tema jungiantis projektas, kurį įkvėpė Mindaugo Survilos filmo „Sengirė“ padarytas poveikis Lietuvos senųjų miškų apsaugos srityje. Žiūrovų pamilta dokumentinė poema parodė, kad kinas gali tapti galinga priemone pažadinant smalsumą ir pagarbą gamtai, nuo kurių prasideda realūs pokyčiai. Filmo ir „Sengirės fondo“ dėka žodis sengirė šiandien reiškia ne tik pačią vertingiausią miško rūšį – jis tapo gero kino, gamtos pažinimo ir saugojimo sinonimu.

Norintiems daugiau pažinti ir patirti žygiai ir gamtos terapija

9:30 – 10:30 Plukėse paskendęs Dūkštų ąžuolynas – Neries regioninio parko gamtos gidas Saulius Pupininkas ves 1,5 km ilgio žygį. Pasivaikščiojimas tinkamas suaugusiems ir vaikams nuo 5 metų. Keliausime Dūkštų ąžuolyno pažintiniu taku, grožėsimės nuostabiomis žydinčiomis plukėmis, kalbėsime apie didžiausio Lietuvoje ąžuolų miško gamtos vertybes ir paslaptingus šios sengirės gyventojus. Registruotis nereikia, visų norinčių lauksime Dūkštų ąžuolyno pažintinio tako pradžioje (parkinge)

14:00 – 16:00  val. Dūkštos ir Neries paslaptys – Neries regioninio parko gidas Saulius Pupininkas ves 4 km ilgio žygį Dūkštos pažintiniu taku. Kalbėsimės apie upių išsaugojimo svarbą, kodėl natūralios vandens tėkmės yra tokios svarbios sraunumose gyvenančioms žuvims. Diskutuosime kaip intensyvi mūsų veikla gali šias vertybes paveikti. Pasikalbėsime kuo Neris ypatingai svarbi lašišų migracijai, kodėl šios žuvys plaukią neįtikėtinai ilgą atstumą iš Baltijos jūros iki savo nerštaviečių. Taip pat susipažinsime ūdromis, bebrais, tulžiais, įdomiais laumžirgiais – pleištinėmis skėtėmis. Sužinosite, koks Dūkštos slėnio gyventojas lediniame vandenyje nardo geriau nei olimpiniai čempionai, kur gyvena ir į ūsą pučia miegančioji šio slėnio gražuolė. Registruotis nereikia, visų norinčių žygiuoti lauksime prie informacinio stalelio.

14:00 – 15:30 val. Gamtos terapija su Margarita Marga – kartais mums tiesiog reikia sustoti. Atsikvėpti. Grįžti į save.
Kviečiame į trumpą, bet prasmingą gamtos terapijos patyrimą, kuriame susijungia miško maudynės ir miško terapija. Tai ne žygis ir ne pasivaikščiojimas – čia nereikia niekur nueiti ar kažko siekti. Tiesiog būsime. Sulėtėsime. Mokysimės girdėti, matyti, užuosti, jausti, patirti. Trukmė 1,5 val. Registruokis! https://forms.gle/ptzcdMXZyNyGg83W6

14:00 – 16:00 Kraštovaizdis kaip naratyvas: žmogaus, gamtos ir istorijos sąveika. Mokslų daktaras antropologas ir gamtininkas, Neries regioninio parko ekologas Aivaras Jefanovas pakvies jus pasivaikščioti Karmazinų pažintiniu taku ir pažvelgti į kraštovaizdį ne tik kaip į topografinį objektą ar fiksuotą vaizdinį, o gyvą, dinamišką santykių, įvykių ir atminties tinklą, kuriame susipina žmogaus ir gamtos biografijos. Mėginsime suvokti ką reiškia “įsivietinti”, kaip kraštovaizdyje “įrašomi ir transformuojami” įvykiai, istorijos patirtys, kosmologijos ir moraliniai orientyrai. Pažvelgsime, kaip žmogaus ir gamtos sąveika nuolatos perkuria kraštovaizdį, kuris formuoja mūsų tapatybę ir namų jausmą. Žygio pradžia: Karmazinų pažintinio tako pradžia (parkingas). 

Plukių žydėjimo šventė šeimoms draugiškas renginys

Mažųjų renginio dalyvių lauks įvairios dirbtuvėlės:  apsiuvų namelių statybos, tradicinių Vilniaus krašto verbų gamyba, meduolių puošyba, vilnos vėlimas. O taip pat žuvelių plukdymas Vilniaus miesto savivaldybės mūsų šventei padovanotame realiame Neries upės makete. Bandysime suręsti darbštuolių bebrų užtvanką ir savo rankomis suformuoti tikras upės rėvas!

Edukacijų erdvėje kartu su Aplinkos apsaugos departamentu kviesime iš arčiau susipažinti su aplinkosaugininko darbo aktualijomis, apžiūrėti iš brakonierių konfiskuotus įrankius, išsiaiškinti kaip kiekvienas galime prisidėti prie aplinkos tausojimo ir ką daryti pastebėjus netinkamą elgesį?

Šventės metu kviesime apžiūrėti Gamtos tyrimų centro ichtiologo dr. Justo Dainio fotografijų parodą – „Ką slepia vandens paviršius?“ Povandeninis pasaulis – nors artimas, bet dažniausiai lieka nematomas. Vandenyje slepiasi įspūdinga augalų ir gyvūnų įvairovė, tačiau šios ekosistemos – vienos pažeidžiamiausių pasaulyje. “Daugiau nei 15 metų dirbu Gamtos tyrimų centre, tyrinėju žuvų biologiją ir ekologiją, o laisvalaikiu nardau bei fotografuoju po vandeniu, tam kad parodyčiau povandeninio pasaulio grožį – tikiuosi, mano fotografijos padės jį geriau pažinti, pamilti ir saugoti”, – sako Justas Dainys.

Taip pat bus galimybė apžiūrėti VšĮ „Pelkių fondas“ pristatomą keliaujančią parodą – „Pelkininkystės produktai“. Ši paroda neša svarbią žinią, kad pelkių eksploatavimas turi būti apgalvotas, o sugyvendami kartu su gamta galime sukurti alternatyvių produktų, kurie paliktų ženkliai mažesnį pėdsaką, nei dabar naudojamas aplinkai kenksmingas plastikas.

Keiskite atostogas į ornitostogas! „Ornitostogos“ – tai gamtos stebėjimo turai po Lietuvą ir kitas šalis su profesionaliais gamtos gidais. Šiuose turuose į vieną nepamirštamą patirtį susijungia gamtos pažinimas, istorijos apie gyvūnų pasaulį ir buvimo laukinėje gamtoje džiaugsmas. Šventės metu galėsite daugiau sužinoti apie gamtos stebėjimo turus, pasikonsultuoti dėl žiūronų pasirinkimo ar įsigyti paukščių pažinimo knygą.

Kernavės tunto skautai dalyvius pasitiks su skautiška programa – Skautorama. Dideli ir maži čia galės patirti buvimo gamtoje džiaugsmus ir iššūkius, išmokti skautiškų pradmenų ir gudrybių, dainų ir žaidimų bei išgyvenimo gamtoje paslapčių. Programa subalansuota vaikams ir jaunimui, bet tikime ir suaugusiems bus ko išmokti!

Šventės nuostabia erdve dalinasi ilgamečiai parko bičiuliai, vietos šeimos restoranas, kurio šefas Mantas Motiejūnas šventės metu stebins išskirtiniais patiekalais, o didžiulė pieva, jei tik oras leis, virs piknikų erdve.