Orchidėjų gelbėjimo akcija 2018 ir kitos įdomybės

Jau trečius metus Neries regioninis parkas visus gamtos mylėtojus kviečia įbristi į didžiausią parko pelkę ir padėti išsaugoti ten žydinčias retąsias lietuviškas orchidėjas. Organizuojamoje medelių kirtimo ir krūmų rovimo talkoje bus galima pramankštinti raumenis ir tuo pačiu padėti išsaugoti šimtus ten vasarą žydinčių nepaprasto grožio retųjų augalų!

Diena gamtoje prasidės 10 val. aikštėje prie Šilėnų bažnyčios – čia prasidės nemokama ekskursija Šilėnų apylinkių maršrutu su parko gidu Sauliumi. Įtaigus gido pasakojimas lydės daugiau nei dvi valandas – kol pėsčiomis bus apeitas vienas išskirtiniausių, 6 km ilgio, pažintinis maršrutas.

Norinčius pataupyti fizines jėgas talkai pelkėje, 10 val. kviečiame į netoliese, Mozūriškių kaime (Jasinskio g. 11, Mozūriškės, Zujūnų sen.) esančias „Lobių dirbtuves“ – čia vyks inkilų ir šikšnosparnių namelių dirbtuvės. Pakaukšėti plaktukais ir pradžiuginti į Lietuvą grįžtančius sparnuočius bus galima nuo 10 val. iki 12 val., už simbolinę auką dirbtuvėms, dirbančioms su negalią turinčiais žmonėmis.

12:30 val., pasibaigus ekskursijai ir inkilų gaminimo dirbtuvėms, visus kviečiame susitikti prie Šilėnų pelkės ir paskanauti ant laužo pagamintų pietų – gardžios parko darbtuojų išvirtos košės. O nuo 13 val. visus kviesime užsidėti guminius batus, pirštines, į rankas griebti kirvuką ir prisidėti prie orchidėjų pelkės išsaugojimo akcijos! Numatoma talkos trukmė – maždaug 2 val.

Dėl jau trečius metus vykdomų gelbėjimo akcijų, šioje pelkėje kasmet žydi vis daugiau ir daugiau lietuviškųjų orchidėjų, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą. 2017 m. vasarą, atliekant jau žinomų rūšių skaičiavimus, šioje pelkėje buvo aptikta ir nauja, labai retų ir saugomų orchidėjų rūšis – dvilapiai purvuoliai! Tad Šilėnų pelkė gali pasigirti jau nebe keturiomis, bet net penkiomis skirtingomis saugomų orchidėjų rūšimis!

Deja, bet kol kas šiam lietuviškų orchidėjų rojuj vis dar yra iškilusi grėsmė – jis užželia menkaverčiais medeliais ir krūmais. Tam, kad orchidėjos neišnyktų, būtina juos iškirsti ir pelkę atverti saulės šviesai (ir lankytojų akims). Tad kviečiame visus į talką tam, kad 2018 m. vasarą pelkėje žydėtų jau nebe šimtai, bet tūkstantis gražuolių orchidėjų!

REGISTRACIJA: būtina, užpildant šią formą.

SVARBU: su savimi turėkite darbines pirštines, guminius batus (juos bus galima palikti automobiliuose Šilėnuose (jie yra vos už 1 km nuo tvarkomos pelkės)  ir vėliau persiauti), įrankių medelių ir krūmų kirtimui (pagal galimybes), užkandžių (būnant gamtoje alkis sustiprėja 🙂 ), indelį ir šaukštą košei, bei oro sąlygas atitinkančius drabužius.

Visus norinčius kviesime įsigyti 1 € kainuojantį parko lankytojo bilietą ir taip paremti gamtosauginių veiklų organizavimą ateityje.

Jei turite klausimų, susisiekite el. paštu: karolina@neriesparkas.lt ar tel.nr. +370 645 84683  

P.S. 15min.lt įspūdžiai iš pernai metų orchidėjų gelbėjimo akcijos.