Į lizdą grįžo didžiausi Lietuvos plėšrieji paukščiai

Jei savaitgalį apsilankysite Neries regioniniame parke, nenustebkite danguje pamatę sklendžiantį didžiulį plėšriojo paukščio siluetą. Gali būti, kad tai – į snieguotą Lietuvą jau sugrįžęs jūrinis erelis, didžiausias mūsų šalies plėšrusis paukštis.

Nors ir vadinamas jūriniu (nes daugiausiai minta žuvimis ir vandens paukščiais), šis erelis lizdus suka ne pajūrio kopose, o miškuose. Neries regioniniame parke jau ne vienerius metus stebime vieną perinčią jūrinių erelių porą. Labai apsidžiaugėme prieš daugiau kaip 10 metų iškeltame lizde sugrįžusius paukščius pastebėję ir šiandien, 2018 m. kovo 8 d.

Ar nerimaujame, kad ereliai grįžo per anksti – ledams aptraukus Neries upę, tokį šaltą ir snieguotą pavasarį? Tikrai ne! Toks jūrinių erelių elgesys visiškai normalus – paprastai remontuoti ar statyti lizdą jie pradeda labai anksti, vasario, kai kada – net sausio mėnesį. Kiaušinius patelės deda laikotarpyje nuo vasario pabaigos iki balandžio pradžios. Dėtyje dažniausiai būna du kiaušiniai, o dauguma jauniklių kiaušinio lukštą praskelia balandžio viduryje. Jaunikliai auga ilgai – gūžtose jie užtrunka apie pustrečio mėnesio. Jaunieji jūriniai ereliai gimtuosius būstus dažniausiai palieka birželio pabaigoje, nors kai kurie lizdai ištuštėja tiktai liepai baigiantis.

O kaip atpažinti šį paukštį, dairantis po dangų virš Neries regioninio parko? Du patarimai – įvertinkite matomo paukščio dydį, ir atkreipkite dėmesį į uodegą. Kaip ir minėjome, jūriniai ereliai – didžiausi iš visų Lietuvoje aptinkamų perinčių plėšriųjų paukščių, o atstumas tarp jų sparnų tarpugalių gali siekti net 2,5 metro! Vien dėl savo dydžio šis erelis sunkiai sumaišomas su kitu plėšriuoju plaukščiu. Na, o jei vis vien kyla abejonių, dirstelėkite į uodegą – suaugusio jūrinio erelio uodega yra akinančiai balta.

Tiems, kam smalsu pamatyti jūrinio erelio ir erelienės kasdienį gyvenimą, būsto remonto peripetijas ir šeimos pagausėjimo laukimą, siūlome įsijungti tiesioginę transliaciją iš Latvijoje esančio jūrinių erelio lizdo: