Dėl uosio, nuvirtusio ant pirkios Grabijolų kaime

ATNAUJINIMAS: AČIŪ visiems, jau surinkta reikiama suma stogo atstatymui! Suaukota 13 764 eur, dar 3 500 eur skyrė Elektrėnų savivaldybės administracija, medžiagomis ir darbu parems kelios įmonės (apie tai – kiek vėliau). Tad aukų rinkimą stabdome – nepaprastai ačiū visiems, prisidėjusiems įvairiausiais būdais. Netrukus informuosime apie prasidedančius stogo atstatymo darbus.

Turbūt jau girdėjote apie didelę nelaimę Grabijolų kaime. Griuvo senas uosis ir visiškai sutraiškė etnografinio gyvenamojo namo stogą. Laimei, namo savininkas, p. Vytautas, yra sveikas ir gyvas. Tačiau jis liko beveik be namų.

Reaguodami į spaudoje ir televizijoje pasirodžiusias naujienas (kai kurios jų situaciją nušvietė netiksliai, buvo padaryta nuo realybės nutolusių interpretacijų), norime patikslinti situaciją dėl leidimo kirsti medį išdavimo. Dėl tokio leidimo niekada nei į Neries regioninio parko direkciją, nei, mūsų žiniomis, į savivaldybę kreiptasi nebuvo. 2020 m. p. Vytauto kaimynas kreipėsi dėl uosio nugenėjimo, buvo atvykusi Želdynų tvarkymo komisija (kurios sudėtyje be kitų specialistų dalyvauja ir mūsų direkcijos ekologas), leidimas išduotas, uosis buvo apgenėtas. Medis buvo žaliuojantis, iš pažiūros visiškai sveikas. Įvykus nelaimei paaiškėjo, kad jo šaknyse buvo įsimetęs puvinys, tačiau to nustatyti per apžiūrą, ar prognozuoti, kad medis virs iš šaknų, jam stovint ir žaliuojant buvo neįmanoma. Tačiau smarkus vėjas sukūrė nelaimę, kurios šiame etnografiniame kaime niekas nesitikėjo.

Tai nepaprastai sunki situacija tiek p. Vytautui, tiek Grabijolų kaimo bendruomenei, tiek šiuo kaimu besirūpinančioms institucijoms. Visiems labai skaudu dėl šios nelaimės. Nuo tada, kai sužinojome apie nelaimę, tiek parko direkcija, tiek seniūnija stengiamės padėti kuo galime, bendraujame su p. Vytautu. Ieškome būdų, kaip kuo operatyviau pagelbėti bent laikinai uždengti stoge atsivėrusį plyšį, o tada – ir pakeisti stogo dangą, suremontuoti sugadintas stogą laikančias konstrukcijas.

Rinksime lėšas stogo remonto darbams. Jau kitą savaitę paskelbsime nemokamų paramos žygių datas, kurių metu surinktos aukos bus skirtos stogo atstatymui. Nuo pirmadienio taip pat galėsite už tam pačiam tikslui skirtą auką apsistoti prie Grabijolų esančioje “Neries trobelėje”. Ir savaitgaliais, ir darbo dienomis. Ieškome ir kitų būdų padėti p. Vytautui, apie juos informuosime vėliau.

Nepaprastai padėtų statybinėmis medžiagomis, stogo danga, mediena ir pan. prekiaujančių parduotuvių, įmonių, statybininkų pagalba. Galbūt žinote, į ką galėtumėm kreiptis su paramos prašymu, o galbūt atstovaujate tokią įmonę? Jei taip, nepaprastai lauktume Jūsų žinutės bet kuriuo kanalu – ir el. paštu info@neriesparkas.lt, ir privačia žinute Facebook‘e, ir skambučiu tel. nr. 8 686 18617.

Visi tikriausiai žinote, kokia unikali yra Grabijolų kaimo medinė architektūra. p. Vytautas supratingai puosėlėjo savo sodybą ir visada saugojo jos autentiškumą. Tiek garbus p. Vytauto amžius, tiek jo meilė sodybai, tiek nepaprastai skaudūs nelaimės padariniai verčia ieškoti visų būdų, kaip galime jam padėti. Tikime, kad bendromis jėgomis sugrąžinsime p. Vytautui saugius, sausus ir atnaujintus namus.

Norintys aukoti Vytauto namo stogo atstatymui, pinigus gali pervesti į šią sąskaitą: LT247300010171178240, UGNIUS NARUTIS, Swedbank. Sąskaitą atidarė Grabijolų kaimo bendruomenė namo stogo atstatymui.

https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1618692/86-eriu-senolio-nama-apgriove-nuvirtes-milziniskas-uosis-nors-medis-zaliavo-ji-pakirto-specialistams-nepastebima-beda