16 km žygis ir atvirų sodybų diena renginyje „GRABIJOLAI: PAVELDAS KALBA“

Visus aktyvaus laisvalaikio, paveldo ir pažinimo mylėtojus 2019 m. rugsėjo 14 d., šeštadienį, kviečiame į Grabijolų kaimą (Kazokiškių sen., Elektrėnų sav.). Čia vyks baigiamasis projekto „Grabijolai: paveldas kalba“ renginys, kurio metu dalyvius pakviesime į įspūdingą 16 km žygį po kaimo apylinkes, spalvingą atvirų sodybų dieną Grabijoluose ir tradicinės medinės pastatų puošybos edukacinį užsiėmimą.

PROGRAMA:

Nuo 9.00 iki 10.00 val. vyks pėsčiųjų žygio po kaimo apylinkes startas (galima pradėti bet kuriuo laiku per nurodytą valandą). Žygio pradžios ir pabaigos taškas – Grabijolų g. 1C, Grabijolų k., Elektrėnų sav.  

Grabijolų kaimas išsiskiria tuo, kad yra tarsi „įaugęs“ į jį supančią nepaprastai vaizdingą aplinką. Ji kupina ne tik gražių, “laukinių” gamtovaizdžių bei sukultūrintų kraštovaizdžių, bet ir kadaise žmogaus rankų sukurtų objektų, dabar jau pasiglemžtų gamtos. Todėl 16 km ilgio žiedinis žygio maršrutas drieksis per itin skirtingas vietas: aukštais ir stačiais šlaitais, upelių ir Neries pakrantėmis, miškų keliukais ir nedideliais pievų ploteliais, plačiomis dirbamų laukų lygumomis ir ledynmečio paliktų kalvų viršūnėmis. Maršruto žemėlapis.

Maršrutas bus nužymėtas, tad juo keliauti žygeiviai galės savu tempu (be gido-vadovo), stabtelint pasigrožėti vaizdais, pailsėti, užkąsti (užkandžiais dalyviai pasirūpina patys). Būtina gera avalynė neslidžiu padu.

Kiekvienas žygio dalyvis atsako už savo sveikatą ir saugumą. Jaunesni nei 18 m. žygeiviai gali dalyvauti tik lydimi suaugusio asmens, kuris prisiima visą atsakomybę už nepilnametį.

Prieš žygį kiekvienas norintis galės paremti Neries regioninį parką įsigijant 1 € vertės lankytojo bilietą. Bilietus įsigyti galėsite žygio pradžios vietoje.

Patogiausia į renginį atvykti automobiliu. Viešasis transportas iki Grabijolų nevažiuoja, artimiausia viešojo transporto stotelė – už 6 km esančios Kazokiškės.

BŪTINA REGISTRACIJA Į ŽYGĮ, užpildant šią formą.

Nuo 14:00 val. prasidės atvirų sodybų diena Grabijolų kaime. Jos metu 2018 m. DELFI rinkimų metu gražiausiu Lietuvos kaimu pripažintuose Grabijoluose:

  • galėsite pasisvečiuoti vietos gyventojų kiemuose, susipažinti su kaimo istorija iš pirmų lūpų, pasigrožėti senosiomis autentiškomis sodybomis iš arti;
  • pamatyti kiemuose demonstruojamus įvairius įrankius ir prietaisus, XIX a.-XX a. Grabijoluose naudotus žemės ūkio darbams ir namuose;
  • grabijoliškės supažindins su tradiciniais šio kaimo audiniais, staltiesėmis, servetėlėmis ir skraistėmis, pristatys iš močiučių paveldėtą gaspadinių kulinarinį paveldą;
  • galėsite paragauti grabijoliškių paruošto maisto: senoviškame pečiuje kepto kugelio, vietos gyventojų ruoštų kibinų, kulninės sriubos, tradicinių bulvinių ir miltinių blynų, giros ir arbatos, ir ne tik; būtina turėti savo dubenėlį, šaukštą, šakutę – Grabijoluose atsisakoma vienkartinių plastikinių indų naudojimo!
  • projekto „Grabijolai: paveldas kalba“ metu kaimo pradžioje pastatytame rąstiniame namelyje veiks senųjų kaimo nuotraukų ir daiktų paroda;
  • atidarysime senąsias Grabijolų skrynias ir parodysime jų turtus;
  • galėsite įsigyti apylinkių amatininkų ir meistrų pagamintų rankdarbių, daiktų ir kitų gaminių;
  • po sodybas kieminės ir keliautojus linksmins muzikantai ir šokėjai (ansambliai „Versmė“, „Jevaras“, „Žalia rūta“ ir „Svaja“, tautinių šokių kolektyvas „Verpstė“);

14:30 val. prasidės tradicinės medinių pastatų puošybos edukacinis užsiėmimas. Tradicinė medinių namų puošyba – labai kūrybiškas ir nesudėtingas amatas, kurio gali išmokti kiekvienas, besidomintis tradicine architektūra ir norintis papuošti savo šimtmetį skaičiuojantį ar vos pernai pastatytą medinį namą.

Edukacinio užsiėmimo metu sužinosite, kuo skiriasi vėjalentė nuo karnizo, kas yra „lėkis“ ir nuo ko jis apsaugo namus, kaip „karūnuojami“ langai ir kokiais ornamentais savo pirkias puošė šių apylinkių gyventojai. Be to,  teorinės žinios apie puošybos subtilybes bus iškart išbandomos praktiškai – prisiliečiant prie medžio ir kuriant medines vėjalentes projekto metu statomam rąstiniam nameliui. Visi norintys galės išbandyti šį nesunkų, įdomų ir kūrybišką užsiėmimą! Visomis reikalingomis medžiagomis ir įrankiais pasirūpins renginio organizatoriai. Numatoma užsiėmimo pabaiga – apie 16 val.

Projektą „Grabijolai: paveldas kalba“ organizuoja Neries regioninio parko direkcija. Projekto rėmėjai ir partneriai: Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija, Elektrėnų savivaldybės administracija, VšĮ “Sodžiaus meistrai”, Kazokiškių seniūnija, Grabijolų kaimo bendruomenė, Mantas Šegžda.

Visais iškilusiais klausimais galite kreiptis el. paštu: karolina@neriesparkas.lt, arba tel. nr. 8 645 84683