Nauja raudonosios knygos augalų augavietė

Gamtininkas Almantas Kulbis parko prieigose, netoli Bražuolės stovyklavietės, aptiko didžiulę retų ir saugomų augalų pievinių (kalninių) auksveičių augavietę. Nuvykę į tą vietą, gerokai nustebome ir nudžiugome, nes šių augalų ten augo net keli šimtai!

Pievinis (kalninis) auksveitis (Seseli annuum) – gausios salierinių, dar kietais vadinamos skėtinių šeimos atstovas. Tačiau skirtingai nuo plačiai paplitusių barščių, garšvų ar gurgždžių, auksveitis – reta ir saugoma augalų rūšis. Į Lietuvos raudonąją knygą ji įtraukta dar 1981 m. Šis augalas auga natūraliose pievose. Pagrindinės šių augalų nykimo priežastys – tinkamų augti plotų mažėjimas ir natūralių pievų pavertimas dirbamais laukais . Tai dvimetis, kartais ir daugiametis, iki 80 cm užaugantis augalas. Stiebas stačias, apvalus, dažnai violetinio atspalvio, su trumpomis glaustomis šakomis. Žydi liepos – rugpjūčio mėnesiais.

Nors auskveitis ir yra sausų pievų augalas, kartais sutinkamas ir kiek drėgnesnėse vietose. Ši rūšis sutinkama rekordiškai rūšių įvairove gausiose pievose Rumunijoje, kur keliuose kvadratiniuose metruose sutinkama arti šimto skirtingų induočių augalų rūšių. Kai nesivaiko rekordų mokslininkai tiria auksveičio eterinio aliejaus priešgrybelines savybes. Jau atrasta, kad jis stabdo net 15 skirtingų grybų rūšių vystymasį, ir tai nustatyta tik vieno tyrimo metu. Dar daug įdomybių apie šį augalą laukia neatrastų. Natūralios pievos ir jų turtai nepaliauja stebinti!

Auksveitis 03
Auksveitis 01
Auksveitis 04
Auksveitis 02
Auksveitis 05