Šilėnų pelkėje rasta dar viena saugoma orchidėjų rūšis

Dvilapis purvuolisŠalia Šilėnų kaimo esanti pelkė stebina botaninėmis retenybėmis. Prieš kelias dienas čia atradome kelias dešimtis žydinčių itin retų ir saugomų orchidėjų – dvilapių purvuolių (Liparis loselii). Tai jau penkta orchidėjų rūšis, auganti šioje unikalioje ir vos keliolika kilometrų nuo Vilniaus nutolusioje pelkėje.

O atradome jas labai netikėtai. Kelionė į pelkę turėjo kitą tikslą – siekėme suskaičiuoti pelkėje žydinčias 4 rūšių orchidėjas. Jau antrus metus iš eilės, ankstyvą pavasarį, šią pelkę, kartu su gausiu būriu talkininkų, tvarkome: pjauname krūmus ir jų atžalas. Buvo labai įdomu, kokią įtaką šios talkos daro orchidėjų gausumui. Pernai po pavasarinės talkos buvome suskaičiavę 700 žydinčių orchidėjų, todėl labai rūpėjo sužinoti kiek jų žydi ir šiais metais. Rezultatas pranoko lūkesčius: suskaičiavome net 868 žydinčius augalus!

Ir negana to, vaikštant po pelkę atradome keistus, labai nedidelius, keliolikos centimetrų augalus, kurių žiedynai buvo labai panašūs į orchidėjas. Tarsi orchidėjos, tik smulkutės, sunkiai įžiūrimos, žolėse pasislėpusios… Ir kaip nuostabu buvo sužinoti, jog tai labai retos ir saugomos orchidėjos – dvilapiai purvuoliai.

Dvilapis purvuolis (Liparis loeselii) yra gegužraibinių (Orchidaceae) šeimos daugiametis, gelsvai žalias, 8–20 cm aukščio augalas su dviem šiek tiek suplotais, žaliais stiebagumbiais. Dvilapio purvuolio lapai beveik priešiniai, pliki, lancetiški 10 cm ilgio ir 1,5 cm pločio. Šio augalo žiedai žalsvai gelsvi, žiedynas su 3–10 (kartais 18) žiedų.

Lietuvoje dvilapiai purvuoliai dažniausiai auga tarpinių pelkių ir liūnų, šarmingų žemapelkių buveinėse. Palankiausios sąlygos augti dvilapiui purvuoliui yra šarmingose žemapelkėse su gerai išsivysčiusia samanų danga ir negausia neaukštų žolių danga.

Dvilapis purvuolis yra gana retai Lietuvoje aptinkamas augalas, kuris 2000–2015 m. laikotarpiu buvo užregistruotas ne mažiau kaip 90 radaviečių. Šios rūšies augalai labiausiai paplitę šalies rytinėje ir pietrytinėje dalyse, kur yra daugiausia išlikusių nepažeistų arba mažai pažeistų jiems tinkamų buveinių. Vakarų ir Vidurio Europoje daugelyje vietų dvilapis purvuolis jau beveik išnykęs, likusios tik pavienės populiacijos. Didžiojoje Britanijoje likusios 5 rūšies populiacijos, o Prancūzijoje populiacijų skaičius nuo 1990 m. sumažėjo 30 proc. Bulgarijoje rūšis laikoma išnykusia. Šios rūšies augalo nykimui daugiausia įtakos turi tinkamų buveinių mažėjimas.

Pagrindinė priežastis, dėl kurios dvilapiai purvuoliai nyksta – buveinių kitimas ir nykimas. Didelė dalis tinkamų augti žemapelkių Lietuvoje buvo numelioruotos. Išlikusiose žemapelkėse augalai nunyksta dėl to, kad atviri plotai sparčiai užželia krūmais. Sumažėjus apšviestumui, dvilapiai purvuoliai lieka mažai gyvybingi, žydi retai, subrandina labai nedaug sėklų arba visai jų neužmezga, todėl beveik nesidaugina. Tokiais atvejais, jei purvuoliai ir neišnyksta, jų populiacijų gausumas smarkiai sumažėja.

Būtinai ir ateinančių metų pavasarį vėl kviesime visus norinčius tvarkyti Šilėnų pelkę!