Nauja parko vabalų rūšis

Neries regioniniame parke pirmą kartą rastas retas ir saugomas vabalas – pjūklaūsis kelmaraužis (Prionus coriarius). Tai nutiko visiškai atsitiktinai. Parko gidas Saulius Pupininkas, kartu su ekskursantais, pavakarę keliavo link Karmazinų pažintinio tako. „Tik išlipus iš automobilių, pastebėjome itin didelį vabalą, ropojantį miško keliuku. Kadangi tokį didžiulį vabalą mačiau pirmą kartą, nutariau jį nufotografuoti. O vėliau paėmęs ant rankos, pradėjau nešti giliau į mišką. Vabalas tuo neapsidžiaugė ir vis stengėsi įkasti į mano ranką. Bet jam nepavyko, odą tik kiek pakuteno. “ – pasakojo gidas. „Vėliau nuotraukas nusiunčiau mokslininkams entomologams, kurie patvirtino , jog šis vabalas yra retasis pjūklaūsis kelmagraužis“.

Pjūklaūsis kelmagraužis – ūsuočių šeimos vabalas. Jis vienas didžiausių vabalų Lietuvoje – gali užaugti net iki 40 mm ilgio, juodai rudas. Vabalo antenos 12-narės, ryškiai pjūkliškos. Ši vabalų rūšis Lietuvoje saugoma nuo 1989 m. Jis gyvena senuose brandžiuose miškuose. Šių vabalų lervos vystosi senų, džiūstančių lapuočių – ąžuolų, guobų, alksnių, beržų ar drebulių, rečiau spygliuočių – pušų ir eglių medienoje. Vabalo vystymosi trukmė pakankamai ilgai – ji trunka apie 3-4 metus. Suaugę vabalai sutinkami birželio –rugpjūčio mėn. Šis gigantas – tamsaus paros meto mėgėjas, aktyvus prieblandoje ir naktį, todėl net ir tose vietose kur jis gyvena, pamatyti šios rūšies vabalus yra itin sudėtinga.

Lietuvoje žinoma tik keliolika vietų, kur gyvena šis vabalas. Rūšies gausumas nežinomas, aptinkami tik pavieniai individai. Didžiausia grėsmė – brandžių miškų kirtimas, senų džiūstančių medžių šalinimas.
Nuotraukos šaltinis: http://www.bugnation.co.uk/