Išdygo pavasariniai grybai

didysis bobausisNeries regioniniame parke išdygo pavasariniai grybai – didieji bobausiai (Gyromitra gigas). Jie kiek panašūs į valgomuosius bobausius, tik jų vaisiakūniai stambesni, didesni ir dažniausiais geltonos spalvos. Kartais pasitaiko tiesiog gigantiško dydžio egzemplioriai, kurių kepurėlės siekia net 30 cm. Kotas labai trumpas, netaisyklingas, vagotas arba raukšlėtas. Dažnai iš po gigantiškos kepurės grybo kotas vos vos matosi.
Ši grybai auga nuo nuo balandžio vidurio iki gegužės mėnesio, ūksmėtuose spygliuočių ir lapuočių miškuose, smėlingoje dirvoje. Mitybinė vertė tokia pat kaip ir valgomojo bobausio. Prieš ruošiant maistui vaisiakūnius reikia perpjauti ir užpilti šaltu vandeniu, nes tarp raukšlių ir ertmėse dažnai būna pasislėpusių vabzdžių ar net sliekų. Kaip ir valgomojo bobausio, jo maistui dažnai vartoti nerekomenduojama, nes jame esantis gyromitrinas, ypač dažnai valgant šiuos grybus, kaupiasi kepenyse ir ilgainiui gali sukelti apsinuodijimą.
Neries regioninio parko teritorijoje randama 450 grybų rūšių, augančių ant įvairių augalų ir krūmų, miško paklotės. Retos ir saugomos yra 22 grybų rūšys: ąžuolinė kepena, korališkasis trapiadyglis, paprastasis taukius, kuokštinė grifolė ir kt. Dūkštų ąžuolyne rasti kuokštinis sėdis, ąžuolinis skylenis ir krokinis minkštenis yra reti visoje Europoje ir aptinkami tik ant senų stambių ąžuolų.